Prečo práve hypotekárna kalkulačka?

Potreba bývania je na trhu stále, nezáleží pritom na období. Bývať musí každý. V súčasnosti však možno pozorovať rozširujúcu sa výstavbu bytov a domových blokov. Súvisí to hlavne s meniacou sa situáciou mladých ľudí, ktorí majú záujem o samostatné bývanie. Ceny nehnuteľností však neustále stúpajú a nie je jednoduché, skôr nemožné, našetriť si na nové bývanie. Preto je dnes bežné, že sa ľudia obracajú na banky a ich produkty – hypotekárne úvery. Výhodou tohto typu úveru je, že klient má k dispozícií finančné prostriedky na kúpu nehnuteľnosti hneď po schválení jeho žiadosti. Následne úver spláca podľa vopred stanovených podmienok.

Keďže úverov je v súčasnosti veľké množstvo a nejde o krátkodobú a lacnú záležitosť, je potrebné zorientovať sa na trhu a vybrať si ten najvýhodnejší úver. Je to dôležité preto, aby sa nestala situácia, že pre nedostatok informácií si dotyčný zvolil nevýhodný úver, ktorý však napriek tomu splácať musí.

Urobte si prehľad na trhu s hypotékami

Základom pre výber správnej hypotéky je mať prehľad o všetkých dostupných možnostiach. Jednotlivé banky medzi sebou súperia o klientov, no zároveň musia dodržiavať prísne reštrikcie zo strany Národnej banky Slovenska. Výsledkom je, že jeden klient síce môže dostať hypotéku vo viacerých bankách, každá mu však môže ponúknuť iné podmienky čerpania úveru. Napríklad jedna banka môže byť ochotná požičať celú požadovanú sumu, ale s dosť vysokým úrokom. Ďalšia banka môže dať opačnú ponuku, nižší úrok, ale zároveň bude ochotná nižšiu sumu peňazí.

Ako si zistiť výšku hypotéky?

V súčasnosti sú k dispozícii aj špecializované weby s hypokalkulačkami. Ide o špeciálne online formuláre, ktoré vám porovnanú ponuky od jednotlivých bánk. Zvyčajne na prvom kroku je potrebné zadať základné údaje:

  • druh úveru,
  • požadovaná suma,
  • hodnota nehnuteľnosti,
  • doba splatnosti.

Už pri prvom kroku sa dozviete na základe zadaných údajov, či možné poskytnúť hypotekárny úver. V tomto kroku sa zohľadňuje hlavne výška úveru, ktorá musí byť do 80% hodnoty nehnuteľnosti. Ďalej vás hypokalkulačka upozorní, či zvolená výška úveru zodpovedá maximálnym alebo minimálnym úverovým výškam z hodnoty nehnuteľnosti bánk pre daný typ úveru. Pri nesplnení týchto kritérií Vás portál ďalej nepustí. Okamžite tak viete, či je váš požadovaný úver aj realizovateľný.

V ďalších krokoch sa zohľadňujú kritériá, na základe ktorých sa posudzuje bonita klienta. Na základe príjmov domácnosti, výdajov a následne vypočítaného životného minima a možných výšok splátok vám potom hypokalkulačka zobrazí ponuky bánk, pričom jednotlivé spoločnosti sú označené anonymne písmenami. Všetky ponuky sú však platné a skrývajú sa pod nimi reálne čísla a hypotekárne úvery. Ak má klient na základe takto získaných informácií skutočný záujem, stačí vyplniť správu a profesionálni poradcovia mu už konkrétnu ponuku pošlú. Je potom na klientovi, pre ktorú konkrétnu sa rozhodne.

Hypokalkulačna vám šetrí čas aj peniaze!