Hypotéky & Aktuality

Hypotéka pre mladých odteraz so zmenou

(8.5.2018)

Mladí ľudia doteraz po uzatvorení hypotéky dostávali štátny príspevok pre mladých. Od 1. 1. 2018 sa však systém bonifikácie zmenil a mladí budú podporovaní prostredníctvom daňového bonusu. Daňový bonus má byť vo výške 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke, nesmie však presiahnuť sumu 400 € za zdaňovacie obdobie. Úroky sa budú vypočítavať z poskytnutého úveru, maximálne však zo sumy 50 000 € pre jednu nehnuteľnosť. Zmena sa týka aj celkovej administrácie získavania podpory. Po novom si nárok na daňový bonus môžu mladí uplatniť až pri ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní.

Nové, prísnejšie podmienky na získanie daňového bonusu pre mladých sú jedným z viacerých opatrení Národnej banky Slovenka, ktorá už dlhšie upozorňuje na alarmujúcu preúverovanosť klientov a rýchle zadlžovanie. Zavádzanie dodatočných pravidiel do procesu získavania hypotekárnych úrokov má postupne viesť k spomaleniu rastu zadlženosti domácností. Rast hypoték je v súčasnosti miernejší, stále však pomerne významný, zatiaľ čo výraznejšie klesá záujem klientov o refinancovanie.

Najlepší čas na kúpu nehnuteľnosti

(12.2.2015)

Ak máte v pláne kupovať byt či dom, podľa odborníkov a trhových analytikov je teraz na to najlepší čas. Súvisí to nielen s cenami ponúkaných nehnuteľností, ale aj s celkovým pomerom medzi cenami, výškami úrokov a mzdami.

Analytik Ľubomír Koršnák hovorí, že za posledné dva roky poklesli ceny nehnuteľností tak výrazne, že s rastúcimi mzdami a znižujúcimi sa úrokmi vytvárajú priam ideálne podmienky pre investície do bývania. Treba samozrejme počítať s tým, že nie všetky oblasti Slovenska sú na tom rovnako. Bratislavský kraj je pomerne stabilný aj čo sa týka cien a celkovej situácie na realitnom trhu. Naopak ľudia žijúci v Trenčianskom či Nitrianskom kraji sú na tom s možnosťami oveľa lepšie ako pred pár rokmi. V týchto oblastiach sa zlepšil index dostupnosti bývania až dvojnásobne. Podľa odborníkov však netreba dlho váhať, nakoľko pozitívny stav sa už výrazne zlepšovať nebude. V najbližších mesiacoch bude dochádzať skôr k jeho stabilizácii a neskôr by mali začať ceny nehnuteľností opäť rásť. Ak sa preto rozhodujete či investovať alebo nie, tak sa rozhodujte rýchlo. Lepšie podmienky ako sú teraz už totiž nemusia byť.

Refinancovanie – nový trend súčasnosti?

(8.8.2014)

Požičali ste si peniaze od banky na financovanie bývania a po pár rokoch ste zistili, že v inej banke by ste mohli mať ten istý úver, ale za výhodnejších podmienok? Skúste ho refinancovať! V súčasnosti je takmer každá druhá hypotéka určená na vyplatenie iných úverov, čím sa refinancovanie stáva veľmi obľúbeným trendom súčasného financovania.

Slováci čoraz častejšie využívajú obdobie priaznivých úrokov, vďaka čomu dokážu mesačne ušetriť na úvere aj desiatky eur. Aj preto je refinancovanie, najmä v rámci úverového trhu domácností, veľmi obľúbené. Aj banky sú dnes oveľa prístupnejšie a otvorenejšie novým klientom. Keďže si banky dokážu veľmi jednoducho overiť platobnú disciplínu prichádzajúcich klientov, nemajú najmenší problém poskytnúť im úver. Je pre ne totiž stále menej rizikové poskytnúť úver či pôžičku klientom, ktorí už majú vytvorené návyky pravidelne splácať úver, ako úplne novým klientom bez týchto návykov. Pri prechádzajúcich klientoch z inej finančnej inštitúcie sú banky dokonca oveľa ochotnejšie znížiť prostredníctvom nižšej rizikovej prirážky ich úrokovú sadzbu. Takýto „obchod“ je teda výhodný pre obe strany – klient ušetrí stovky eur a banka získa nového, ale rentabilného klienta.

Hypotéka pre mladých

(24.9.2013)

Mali by ste záujem o vlastné bývanie, no nemáte dostatok nasporených prostriedkov? Obávate sa obrovských hypoték a ich splácania? Ak ste vo veku od 18 do 35 rokov potom možno môžete začať reálne uvažovať o kúpe nehnuteľnosti – je tu totiž hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých.

Príspevok pre mladých je formou štátnej podpory bývania pre mladých ľudí a predstavuje percento, o ktoré štát a banka znížia výšku úrokovej sadzby určenej v zmluve k hypotekárnemu úveru. Výška percenta sa určuje každoročne zákonom o štátnom rozpočte.

Kto teda môže o takýto úver žiadať? Nárok na štátny príspevok pre mladých majú žiadatelia vo veku 18 – 35 rokov, ktorých priemerný mesačný hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok nebol vyšší ako 1,3 násobok priemernej hrubej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve.

Štátny príspevok sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania hypotekárneho úveru, ktorého účelom môže byť len:

- nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti a jej časti
- výstavba alebo zmena alebo údržba tuzemských nehnuteľností

Príspevok od štátu možno poskytnúť na úver vo výške maximálne 50 000 Eur, určený na nákup jednej nehnuteľnosti určenej na bývanie, a to len vtedy ak ide o manželov alebo sa nehnuteľnosť nadobúda do podielového spoluvlastníctva. Štátny príspevok nemožno uplatniť na nadobudnutie pozemku, pri refinancovaní ani konsolidácii úverov.

Všetko má svoje plusy aj mínusy a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Hypotéku pre mladých získate jedine vtedy, ak vydokladujete účel použitia finančných prostriedkov a v prípade, že predčasne splatíte celý hypotekárny úver, budete musieť do 4 rokov od priznania príspevku vrátiť aj vyplatený štátny príspevok.

Banky ponúkajú hypotekárne úvery aj s bonusmi!

(21.11.2012)

Záujem o hypotéky už dlhodobo rastie v jeseni a výnimkou nie je ani tento rok. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti a chcete ušetriť nejaké to euro, vybrali ste si vhodný čas!

Banky počas tohto roka začali postupne znižovať svoje sadzby a mnohé z nich ponúkajú aj rôzne benefity, ako napríklad odpustenie vstupného poplatku. Svoje úroky v tomto roku znížila Tatrabanka, a zníženie úrokovej sadzby garantujú aj Prima banka a UniCredit Bank. ČSOB zvolila o čosi odvážnejší marketingový ťah – odpustenie troch mesačných splátok, pričom každá zo splátok môže byť až do výšky 500 Euro. Svoje úrokové sadzby znížila tiež VÚB, no okrem toho svojim klientom ponúka aj viaceré dodatočné služby, ktorých využívaním si môžu ešte viac znížiť úrokovú sadzbu.

Ak máte seriózny záujem o hypotekárny úver, nemali by ste sa prioritne zameriavať na bonusy, ale na výšku úrokovej sadzby. Odpustenie poplatku sa môže zdať výhodné, no rozdiel pri úrokovej sadzbe je oveľa výhodnejší – môže ušetriť až niekoľko tisíc eur!