Hypotéky & Aktuality

Najeme sa v reštauráciách lacnejšie?

(29.12.2022)

Médiá priniesli správu, že prezidentka Zuzana Čaputová schválila návrh rozpočtu. Spolu s ním odobrila aj zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastro a turistický sektor. Úprava DPH je výrazná, z 20 % na 10 %. Podnikatelia tento krok privítali, upozorňujú však, že koncový zákazníci zníženie nemusia nijako pocítiť. Pomocou nižšej DPH budú podnikateľské subjekty môcť stabilizovať svoje podnikanie v časoch rekordnej inflácie a vyrovnať straty, ktoré utrpeli počas pandémie.

Znížená DPH neplatí len na reštauračné a gastronomické služby, ale aj na vleky, kúpaliská a fitness centrá. Toto opatrenie malo byť len dočasné, vláda nakoniec rozhodla o trvalo znížení DPH pre tento sektor. Či podnikom a rôznym prevádzkam pomôže prežiť sa ukáže časom.

Úroky na hypotékach sú nízke, ceny nehnuteľností stále vysoké

(30.8.2021)

Trend rastúcich cien nehnuteľností naďalej pokračuje. Súčasná situácia hrá v prospech hlavne predajcom nehnuteľností a developerom, zatiaľ čo záujemcovia o vlastné bývanie musia siahnuť hlboko do vrecka. Na realitnom trhu dopyt výrazne prevyšuje ponuku, čo má zásadný vplyv na zvyšovanie cien nehnuteľností. Karty zamiešala pandémia, ktorá výrazne spomalila výstavbu nových nehnuteľností. Množstvo developerských projektov dostalo stopku, alebo ich brzdí náročná administratíva. Zároveň prišlo k výraznému zdraženiu stavebných materiálov. Dobrou správou ale je, že už od budúceho roka by ceny stavebnín mali začať stagnovať a v niektorých prípadoch aj klesať.

Na vysoké ceny nehnuteľnosti majú vplyv aj hypotéky, ktoré sa vďaka nízkym úrokom stali dostupnejšie. Podľa odborníkov by obstarávacie ceny realít mali byť vysoké aj v najbližších rokoch, nemali by už však rásť takým závratným tempom. Čas však ukáže, ako to bude naozaj a kedy sa situácia na realitnom trhu stabilizuje.

Koronakríza záujem o nové bývanie neznížila

(27.10.2020)

Prvá vlna pandémie koronavírusu zasiahla do každej oblasti ekonomiky. Realitný trh však nijako negatívne neovplyvnila, záujem o nehnuteľnosti neklesá a rovnako neklesajú ani ceny bytov či domov. Skôr by sa dalo povedať, že začali mierne rásť.

Trh s nehnuteľnosťami sa aj napriek koronakríze nezastavil. Svoj podiel na tom majú aj banky, ktoré naďalej aktívne poskytujú  úvery s výhodnými úrokovými sadzbami. Objem poskytnutých úverov sa oproti minulému roku zvýšil a stále rastie, pričom odborníci žiadnu zmenu nepredpokladajú. Na realitnom trhu je stále citeľný veľmi silný dopyt, developeri dokonca nestíhajú stavať a ponúkať požadované množstvo nových bytov a domov.

Veľký dopyt je zaznamenaný v krajských mestách, pričom najväčší záujem o byty je v Bratislave. V našom hlavnom meste je za posledných 10 rokov najmenej voľných bytových jednotiek.

Podľa odborníkov sa kúpa bytu stále oplatí. Ceny rastú a investícia do nehnuteľnosti je naďalej  považovaná za jednu z najlepších.

Ocenenie Hypotéka roka má svojho víťaza

(24.4.2019)

Týždenník Trend v spolupráci s Fincentrom udeľoval ocenenie Hypotéka roka, ktoré tento rok získala Slovenská sporiteľňa. Vo výsledkoch hodnotenia obsadila jednoznačné prvenstvo vo všetkých posudzovaných kritériách a bola jej udelená aj špeciálna cena Trendu za užitočnosť. Taktiež získala aj cenu Banka bez bariér. Pri určovaní Hypotéky roka bolo hodnotených 5 kritérií: komplexnosť ponuky, flexibilitu podmienok, výšku poplatkov, úrokové sadzby a druhy príjmov, ktoré banka akceptuje. Práve v týchto kritériách Slovenská sporiteľňa výrazne predstihla všetkých svojich konkurentov.

Pri určovaní víťaza ceny za užitočnosť Trend posudzoval, akými spôsobmi sa banky snažia klientom uľahčiť cestu k novému bývaniu. Slovenská sporiteľňa odbornú porotu zaujala webovou stránkou, ktorá je venovaná hypotékam. Na tejto stránke záujemcovia nájdu nie len hypokalkulačku a aj prehľadnú ponuku úverov, ale tiež aj realitné inzeráty. V jednotlivých ponukách okrem základných údajov nechýbajú ani informácie o občianskej vybavenosti, alebo ceny porovnateľných nehnuteľností v príslušnej lokalite. Okrem toho je stránka prepojená s databázou znaleckých posudkov banky a vďaka tomu si klienti môžu overiť, či konkrétny pozemok nie je ponúkaný za príliš vysokú cenu. Ďalšou z výhod internetovej stránky sú inovácie. Prostredníctvom tejto stránky je možno žiadosť o hypotéku podať online v Georgeovi a pri vybavovaní úveru stačí klientom zájsť na pobočku iba raz a to pri finálnom podpise zmlúv.

Hypotéka pre mladých odteraz so zmenou

(8.5.2018)

Mladí ľudia doteraz po uzatvorení hypotéky dostávali štátny príspevok pre mladých. Od 1. 1. 2018 sa však systém bonifikácie zmenil a mladí budú podporovaní prostredníctvom daňového bonusu. Daňový bonus má byť vo výške 50 % zo zaplatených úrokov na hypotéke, nesmie však presiahnuť sumu 400 € za zdaňovacie obdobie. Úroky sa budú vypočítavať z poskytnutého úveru, maximálne však zo sumy 50 000 € pre jednu nehnuteľnosť. Zmena sa týka aj celkovej administrácie získavania podpory. Po novom si nárok na daňový bonus môžu mladí uplatniť až pri ročnom zúčtovaní alebo daňovom priznaní.

Nové, prísnejšie podmienky na získanie daňového bonusu pre mladých sú jedným z viacerých opatrení Národnej banky Slovenka, ktorá už dlhšie upozorňuje na alarmujúcu preúverovanosť klientov a rýchle zadlžovanie. Zavádzanie dodatočných pravidiel do procesu získavania hypotekárnych úrokov má postupne viesť k spomaleniu rastu zadlženosti domácností. Rast hypoték je v súčasnosti miernejší, stále však pomerne významný, zatiaľ čo výraznejšie klesá záujem klientov o refinancovanie.

Najlepší čas na kúpu nehnuteľnosti

(12.2.2015)

Ak máte v pláne kupovať byt či dom, podľa odborníkov a trhových analytikov je teraz na to najlepší čas. Súvisí to nielen s cenami ponúkaných nehnuteľností, ale aj s celkovým pomerom medzi cenami, výškami úrokov a mzdami.

Analytik Ľubomír Koršnák hovorí, že za posledné dva roky poklesli ceny nehnuteľností tak výrazne, že s rastúcimi mzdami a znižujúcimi sa úrokmi vytvárajú priam ideálne podmienky pre investície do bývania. Treba samozrejme počítať s tým, že nie všetky oblasti Slovenska sú na tom rovnako. Bratislavský kraj je pomerne stabilný aj čo sa týka cien a celkovej situácie na realitnom trhu. Naopak ľudia žijúci v Trenčianskom či Nitrianskom kraji sú na tom s možnosťami oveľa lepšie ako pred pár rokmi. V týchto oblastiach sa zlepšil index dostupnosti bývania až dvojnásobne. Podľa odborníkov však netreba dlho váhať, nakoľko pozitívny stav sa už výrazne zlepšovať nebude. V najbližších mesiacoch bude dochádzať skôr k jeho stabilizácii a neskôr by mali začať ceny nehnuteľností opäť rásť. Ak sa preto rozhodujete či investovať alebo nie, tak sa rozhodujte rýchlo. Lepšie podmienky ako sú teraz už totiž nemusia byť.

Refinancovanie – nový trend súčasnosti?

(8.8.2014)

Požičali ste si peniaze od banky na financovanie bývania a po pár rokoch ste zistili, že v inej banke by ste mohli mať ten istý úver, ale za výhodnejších podmienok? Skúste ho refinancovať! V súčasnosti je takmer každá druhá hypotéka určená na vyplatenie iných úverov, čím sa refinancovanie stáva veľmi obľúbeným trendom súčasného financovania.

Slováci čoraz častejšie využívajú obdobie priaznivých úrokov, vďaka čomu dokážu mesačne ušetriť na úvere aj desiatky eur. Aj preto je refinancovanie, najmä v rámci úverového trhu domácností, veľmi obľúbené. Aj banky sú dnes oveľa prístupnejšie a otvorenejšie novým klientom. Keďže si banky dokážu veľmi jednoducho overiť platobnú disciplínu prichádzajúcich klientov, nemajú najmenší problém poskytnúť im úver. Je pre ne totiž stále menej rizikové poskytnúť úver či pôžičku klientom, ktorí už majú vytvorené návyky pravidelne splácať úver, ako úplne novým klientom bez týchto návykov. Pri prechádzajúcich klientoch z inej finančnej inštitúcie sú banky dokonca oveľa ochotnejšie znížiť prostredníctvom nižšej rizikovej prirážky ich úrokovú sadzbu. Takýto „obchod“ je teda výhodný pre obe strany – klient ušetrí stovky eur a banka získa nového, ale rentabilného klienta.

Hypotéka pre mladých

(24.9.2013)

Mali by ste záujem o vlastné bývanie, no nemáte dostatok nasporených prostriedkov? Obávate sa obrovských hypoték a ich splácania? Ak ste vo veku od 18 do 35 rokov potom možno môžete začať reálne uvažovať o kúpe nehnuteľnosti – je tu totiž hypotéka so štátnym príspevkom pre mladých.

Príspevok pre mladých je formou štátnej podpory bývania pre mladých ľudí a predstavuje percento, o ktoré štát a banka znížia výšku úrokovej sadzby určenej v zmluve k hypotekárnemu úveru. Výška percenta sa určuje každoročne zákonom o štátnom rozpočte.

Kto teda môže o takýto úver žiadať? Nárok na štátny príspevok pre mladých majú žiadatelia vo veku 18 – 35 rokov, ktorých priemerný mesačný hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok nebol vyšší ako 1,3 násobok priemernej hrubej mesačnej nominálnej mzdy v národnom hospodárstve.

Štátny príspevok sa poskytuje na prvých 5 rokov splácania hypotekárneho úveru, ktorého účelom môže byť len:

- nadobudnutie tuzemskej nehnuteľnosti a jej časti
- výstavba alebo zmena alebo údržba tuzemských nehnuteľností

Príspevok od štátu možno poskytnúť na úver vo výške maximálne 50 000 Eur, určený na nákup jednej nehnuteľnosti určenej na bývanie, a to len vtedy ak ide o manželov alebo sa nehnuteľnosť nadobúda do podielového spoluvlastníctva. Štátny príspevok nemožno uplatniť na nadobudnutie pozemku, pri refinancovaní ani konsolidácii úverov.

Všetko má svoje plusy aj mínusy a inak tomu nie je ani v tomto prípade. Hypotéku pre mladých získate jedine vtedy, ak vydokladujete účel použitia finančných prostriedkov a v prípade, že predčasne splatíte celý hypotekárny úver, budete musieť do 4 rokov od priznania príspevku vrátiť aj vyplatený štátny príspevok.

Banky ponúkajú hypotekárne úvery aj s bonusmi!

(21.11.2012)

Záujem o hypotéky už dlhodobo rastie v jeseni a výnimkou nie je ani tento rok. Ak plánujete kúpu nehnuteľnosti a chcete ušetriť nejaké to euro, vybrali ste si vhodný čas!

Banky počas tohto roka začali postupne znižovať svoje sadzby a mnohé z nich ponúkajú aj rôzne benefity, ako napríklad odpustenie vstupného poplatku. Svoje úroky v tomto roku znížila Tatrabanka, a zníženie úrokovej sadzby garantujú aj Prima banka a UniCredit Bank. ČSOB zvolila o čosi odvážnejší marketingový ťah – odpustenie troch mesačných splátok, pričom každá zo splátok môže byť až do výšky 500 Euro. Svoje úrokové sadzby znížila tiež VÚB, no okrem toho svojim klientom ponúka aj viaceré dodatočné služby, ktorých využívaním si môžu ešte viac znížiť úrokovú sadzbu.

Ak máte seriózny záujem o hypotekárny úver, nemali by ste sa prioritne zameriavať na bonusy, ale na výšku úrokovej sadzby. Odpustenie poplatku sa môže zdať výhodné, no rozdiel pri úrokovej sadzbe je oveľa výhodnejší – môže ušetriť až niekoľko tisíc eur!