Na čo si pri hypotéke treba dať pozor?

Záujemcovia o hypotéku si dnes môžu vyberať z ponúk od viacerých bánk. Viete, ako si vybrať tú najvýhodnejšiu a nezískať úver s nevýhodnými podmienkami? Pomôže vám, ak sa budete držať nasledovných zásad.

1. Všímajte si výšku úroku a dobu fixácie

Banky záujemcov lákajú s prísľubom veľmi nízkeho úroku. Vždy sa však zamerajte nielen na výšku úroku, ale aj na dobu fixácie, teda ako dlho ostane úrok bez zmeny. Po skončení doby fixácie vám banka môže úrok zvýšiť, čím sa vám zvýšia aj mesačné splátky.

2. Pozor na poplatky

Dnes sa platí takmer za všetko a poskytovanie hypotéky nie je výnimkou. Pri vybavovaní hypotéky bude potrebné zabezpečiť znalca a zariadiť administratívne záležitosti na katastri. Všetky tieto úkony sú spojené s poplatkami, pričom niektoré z nich hradia samotné banky. Preto si vždy overte, aké poplatky vám banka môže preplatiť a čo budete musieť zaplatiť sami.

3. Zvoľte si iba tie bankové produkty, ktoré využijete

Pri čerpaní hypotéky vám banka môže ponúkať aj rôzne ďalšie služby. Nenechajte sa zlákať rôznymi zľavami a zvýhodnenými ponukami a vždy sa zamyslite, ktoré z týchto produktov naozaj potrebujete a využijete ich. Napríklad banky často klientom odporúčajú založene bežného účtu, z ktorého vám bude automaticky stŕhať splátku, alebo kreditnú kartu so zvýhodnenými podmienkami.

4. Poistenie vyberajte s rozumom

Po schválení hypotéky je jednou z podmienok na uvoľnenie peňazí poistenie kupovanej nehnuteľnosti. Je možné, že banka vám ponúkne, že takúto poistku vybaví za vás. V takom prípade je dobré dať si vypracovať cenovú ponuku a potom si porovnať ponuky aj ostatných poisťovní.

5. Nezabudnite na poistenie úveru

Úver na bývanie predstavuje záväzok na veľmi dlhý čas a nikdy neviete, čo sa počas tejto doby môže stať. Preto je dobré mať aj poistenie úveru, ktoré vás bude chrániť napríklad v prípade práceneschopnosti či trvalej invalidity. Tieto poistenia tiež kryjú aj riziko úmrtia poistníka, resp. dlžníka. V niektorých poisťovniach toto poistenie zahŕňa aj krytie straty zamestnania.

6. Pozor na lehotu čerpania hypotéky

Po schválení hypotéky, podpísaní všetkých zmlúv a vybavovaní ostatných záležitostí má banka vopred stanovený čas na to, dokedy vám má zaslať peniaze. Vždy sa vopred oboznámte s touto lehotou a to najmä v prípade, keď vás tlačí čas. V súčasnosti banky peniaze odosielajú žiadateľom na účet v rozmedzí niekoľkých dní, vždy je však dobré mať istotu a nebyť nepríjemne prekvapený.

7. Zistite si, ako treba dokladovať účel

V prípade, že čerpáte hypotéku za účelom výstavby alebo rekonštrukcie nehnuteľnosti, banka od vás bude požadovať zdokladovanie vykonaných prác. Niektorým bankám postačí doručiť čestné vyhlásenie a fotografie z miesta stavby alebo rekonštrukcie. Sú však aj banky, ktoré sú oveľa prísnejšie a na zdokladovanie účelu budete musieť vášmu veriteľovi doručiť aj všetky bločky, faktúry a ostatné doklady.

8. Vždy majte finančnú rezervu

Každý by mal mať finančnú rezervu, ktorá ho v prípade núdze podrží. Pre ľudí, ktorí majú hypotéku to platí dvojnásobne. Stať sa môže čokoľvek a niekedy vás môžu prekvapiť nečakané výdavky. Ľahko sa potom môže stať, že vám neostanú peniaze na zaplatenie splátky. S omeškaním splátok však môžu byť spojené sankcie, ktoré len navýšia vaše výdavky. Preto je lepšia mať nejaké peniaze bokom, ktoré môžete v takejto situácii využiť na zaplatenie splátok.

9. Poistenie nehnuteľnosti vyberajte s rozumom

Jednou z podmienok pre uvoľnenie peňazí z hypotekárneho úveru je uzatvorenie poistenia nehnuteľnosti, ktoré je vinkulované v prospech banky. Odporúčame, aby ste si neuzatvorili iba poistenie domu či bytu, ale zároveň aj poistenie domácnosti a mali tak vaše bývanie komplexne chránené. Okrem toho dojednanie poistenia majetku neberte len ako ďalšiu z povinností. Túto poistku uzatvárate pre vašu vlastnú nehnuteľnosť a jej vybavenie, preto sa určite snažte vybrať si takú ponuku, ktorá najlepšie zodpovedá vašim požiadavkám.